Młodzi raperzy – największe odkrycia 2019 roku

Przełom roku to czas podsumowań. Jakie postacie pojawiły się w 2019 roku i najbardziej namieszały na polskiej scenie hip-hopowej? Przyjrzyjmy się bliżej dwóm najbardziej znanym aktualnie ksywkom – Macie i Schafterowi.

Schafter

Schafter, młody artysta uważany za jednego z najzdolniejszych polskich muzyków i producentów. Wojciech Laskowski, ma dopiero 16 lat, a już może się pochwalić rozpoznawalnością na polskim rynku muzycznym i całkiem sporym gronem wiernych fanów. Świadczy o tym chociażby fakt, że konto Schaftera na Instagramie obserwują 83 tysiące osób! Schafter to raper śląskiego pochodzenia. Karierę muzyczną rozpoczął w roku 2016, wrzucając swoje pierwsze nagrania do serwisu YouTube. Przyjęło się, że pierwszym singlem Wojtka był instrumental „Better Than Drugs”. Schafter w jednym z wywiadów przyznał, że w 2017 roku, dla żartu, nagrał swój pierwszy rapowy utwór. Jakiś czas później muzyk napisał Hotel Wolnych Pokoi.

Utwory Schaftera publikował u siebie kilku komentatorów muzyki rap, np. Kstyk – (promując Miami 1999, Candy.Doll czy Blow Off). Sporą popularność Schafter zdobył po nagraniu z raperem Mlodyskiny kawałka – DVD. Jesienią 2018 do sieci trafiła EPka Hors D’oeuvre. EPkę promował m.in. kawałek Tom i Jerry. Hors D’oeuvre została wydana w formie fizycznej 27 lutego 2019 roku. Za dystrybucję krążka odpowiada Asfalt Records, zaś oprawą graficzną zajął się Simo. W 2019 roku miała miejsce premiera utworu Sezon, nagranego w kolaboracji Otschochodzi z Schafterem i Ten Typ Mesem. Owa współpraca Wojtka z najbardziej znaczącymi artystami polskiego rapu uświadamia o potencjale jaki kryje w sobie młody raper. Popularność utworu osiągnęła szczyt – ponad 3 miliony wyświetleń w serwisie YouTube.

Shafter współpracował również z takimi wykonawcami jak Shopeen, czy popularna wokalistka Daria Zawiałow. Utwór „Czy Ty Słyszysz Mnie” nagrany z Wojtkiem, Darią i Ralphem Kamińskim powstał w ramach programu PUMA Talents i spotkał się z pozytywnym odbiorem. Twórczość Shaftera to coś nowego, czego nie podejmuje się zbyt wielu artystów w Polsce. Chill rap, spokojne beaty, wszystko inspirowane muzyką z lat 80. i 90. Zauważa się również mocny wpływ gatunku lo-fi, zaś twórców, których podaje raper, jako tych którzy wywarli na nim największy wpływ to: m.in. Oliver Francis, Yung Lean i Michael Jackson. Schafter zwraca szczególną uwagę na oprawę graficzną swoich kawałków. Obraz, tak jak muzyka, ma wzbudzać wiele emocji u odbiorcy. Do swoich klipów często wplata elementy z gier, miesza animacje z filmami nagranymi kamerą. Schafter zdradził, że klimat VHS w jego teledyskach to inspiracja Bonesem – raperem ze Stanów Zjednoczonych. Pod koniec listopada 2019 roku ukazał się album Audiotele schaftera, który potwierdził, że młody artysta jest kolejną postacią na polskiej scenie rap, której poczynania warto śledzić z uwagą.

Mata

Mata to 19 letni raper z Warszawy, uczeń liceum im. Stefana Batorego, o którym w sieci jest ostatnimi czasy najgłośniej. Dzięki swojej ostatnio wydanej piosence, która osiągnęła już ponad 4.5 miliona wyświetleń w Internecie, raper zyskał niesamowitą sławę na polskim rynku muzyki hip – hopowej. Zaznaczyć należy, że pierwsza pojawiła się EP-ka, dzięki której dotarł do znacznej części fanów rapu w Polsce. Obecnie Mata ma podpisany kontrakt płytowy z SBM Label, wytwórnią, która specjalizuje się w promowaniu młodych talentów w kraju. Mata ma 19 lat i jest synem wpływowego prawnika Marcina Matczaka. Wyżej wspomniany utwór nosi tytuł “Patointeligencja”.

Pseudonim rapera nie wziął się znikąd, zawdzięcza to ojcu –„ MATA, ksywę wymyślił mi papa, w 2k12 na wakacjach, czyli w połowie lata” – wers pochodzący z utworu “Biblioteka Trap” dokładnie wyjaśnia skąd pochodzi nickname artysty.

“Patointeligencja” to najnowsza klip rapera Maty, który opowiada o uczniach elitarnych szkół, ze strzeżonych osiedli, którzy imprezują za pieniądze rodziców.- „My to patointeligencja, katolickie przedszkola, strzeżone osiedla. Kurator angielski i gegra, kurator, dilerka dla sportu, nie po to, by przetrwać” – rapuje Mata w utworze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *